Zrównoważony rozwój

Działania w roku szkolnym 2022/2023

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Konkurs ekologiczny ,,Region Czysty na 6″ – terminy przynoszenia surowców wtórnych:

– 20.10.2022
– 17.11.2022
– 15.12.2022
– 12.01.2023
– 16.02.2023
– 16.03.2023
– 04.04.2023

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Europejski Tydzień Zrównoważonego Rozwoju

To inicjatywa w skali ogólnoeuropejskiej mająca na celu zwiększenie widoczności działań, projektów i wydarzeń  promujących zrównoważony rozwój. W przedszkolu wydarzenia związane z Europejskim Tygodniem Zrównoważonego Rozwoju odbywały się w okresie 03-07.10.2022r. pod hasłem ,,Przedszkolaki mądrze kupują i środowisko ratują”. 5 października odbył się przemarsz mający na celu zwiększenie świadomości na temat rozsądnego konsumpcjonizmu i produkcji.

   

    ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Encyklopedia PWN przedstawia nam nast

ępującą definicję zrównoważonego rozwoju: „termin oznaczający rozwój społ.-ekonomiczny współczesnych społeczeństw, polegający na zaspokajaniu ich potrzeb w taki sposób, aby nie zmniejszać możliwości zaspokajania potrzeb przyszłym pokoleniom„.

Realizacja idei rozwoju zrównoważonego wymaga: 1) globalnej ochrony środowiska przyrodniczego; 2) solidarności w relacjach między różnymi krajami, zwłaszcza między bogatymi i ubogimi, a także solidarności z przyszłymi pokoleniami; 3) traktowania czynników ekonomicznych, politycznych, społecznych i ekologicznych jako zależnych od siebie„.

Pojęcie zrównoważonego rozwoju pochodzi z leśnictwa gdzie pierwotnie oznaczało taki sposób gospodarowania lasem, aby nie został on nigdy zlikwidowany, czyli wycinanie tylko tylu drzew, ile pozwoli na jego odbudowę w przyszłości.

W tym roku nasze przedszkole bierze udział w projekcie „Przedszkole jako ośrodek zrównoważonego rozwoju”. W ramach projektu będziemy realizować szereg działań związanych z upowszechnianiem tej idei, a rezultaty naszych działań publikowane będą na tej stronie.

Cytując Panią Jadwigę Pytlarczyk: „Cel nadrzędny edukacji dla zrównoważonego rozwoju to ukształtowanie postawy przyjaznej środowisku i motywacji do konkretnych działań”.

I ten cel będzie nam przyświecał.

Dzień Ziemi

Co roku 22 kwietnia, na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi. W tym dniu powinniśmy wszyscy pomyśleć o planecie, na której żyjemy i otaczającej nas przyrodzie.

W piątek 21.04 przedszkolaki ze wszystkich grup zastanawiały się jak chronić nasz wspólny dom- Ziemię oraz  jak pomóc naszej planecie, aby ten wspólny dom stał się czysty, zdrowy i piękny. Przedszkolakom towarzyszyły ekologiczne kolory oraz piosenka Ekologa Znak . Wszyscy wzięli udział  w quizie ekologiczno –przyrodniczym i okazało się, że dzieci świetnie znają problematykę ekologiczną, za co otrzymały  ogromne brawa  oraz okolicznościowe niespodzianki.


Konkurs Eko-zabawka

W przedszkolu został zorganizowany konkurs na Eko- zabawkę wykonaną z surowców wtórnych. Cieszymy się, że konkurs ten cieszył się dużym zainteresowaniem i spora grupa naszych przedszkolaków wzięła w nim udział. Eko-zabawki zostały wyeksponowane na przedszkolnym korytarzu.

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz upominki. Trzy nagrody zostały ufundowane przez Radę Rodziców, pozostałe pozyskano od sponsora.


Program edukacyjny: "Czyste powietrze wokół nas"

Dzieci z grupy Biedronki uczestniczą w ogólnopolskim programie edukacyjnym „Czyste powietrze wokół nas”, którego zadaniem jest m.in. wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymów oraz kształtowanie świadomych, asertywnych postaw dotyczących ochrony własnego zdrowia.


Segregacja śmieci w przedszkolu

W naszym przedszkolu odbyły się zajęcia, których głównym celem było zachęcanie dzieci do segregowania śmieci oraz dbania o otaczający świat. Dzieci rozpoznawały materiały z których wykonane były odpady, a następnie segregowały je do odpowiednich pojemników. Przedszkolaki świetnie współpracowały i z wielkim zaangażowaniem uczestniczyły w zabawach ekologicznych.


Dzień Drzewa

W związku ze Świętem Drzewa, które obchodzimy 10 października Biedronki wybrały się na spacer do przedszkola, gdzie dokładnie rok wcześniej w okolicy magazynku posadziły drzewo -wiśnię ozdobną. Wisnia pięknie rośnie, a latem cieszy różowym ukwieceniem. Tego dnia dzieci rozpoznawały i nazywały wybrane drzewa iglaste i liściaste a na spacerze mogły ich dotknąć i przeprowadzić obserwacje przyrodnicze.


Konkurs ekologiczny "Region Czysty na 6" -podsumowanie

1 czerwca na Błoniach w Kórniku oficjalnie zakończyliśmy konkurs „Region Czysty na 6”. Pani Dyrektor wręczyła uczestnikom dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Radę Rodziców, za które serdecznie dziękujemy.

Konkurs polegał na zbiórce surowców wtórnych. Wspólnie zebraliśmy 368kg plastikowych nakrętek, 187kg baterii i 9,5kg aluminium. W cały konkursie udział wzięło aż 63 uczestników. Najwięcej surowców w przedszkolu zebrała grupa Sówek. Największe brawa należą się Dawidowi, który przyniósł, aż 63kg surowców.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy ekologicznej postawy!

koordynator konkursu Anita Ziętek


Ekologiczne zawody sportowe

Z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi w naszym przedszkolu zorganizowany został dzień ekologiczny, w trakcie którego poza przedstawieniem Królewna Śmieszka ,w którym wystąpiły nauczycielki, odbyły się ekologiczne zawody sportowe. Dzieci ścigały się z jajkiem, rzucały do celu, utrwalały sobie zasady segregacji śmieci, pokonywały trasę z kubkiem wody, tak by nie uronić ani kropli i uczestniczyły w innych zabawach, które miały za cel przypomnienie, jak ważna jest nasza planeta i jak istotne jest byśmy wszyscy o nią dbali.


Zimą dbamy o zwierzęta

Zima to wyjątkowo trudny okres dla ptaków i zwierząt żyjących w lesie. Wiedzą o tym dzieci z grupy Motylki, które z wielkim zaangażowaniem wykonały karmniki dla ptaków. Zawieszanie ich w przedszkolnym ogródku to była prawdziwa przyjemność.


Region czysty na 6

Terminy zbiórki surowców:

  • 16.02.2022
  • 16.03.2022
  • 04.04.2022

Segreguj śmieci, a uczynisz świat lepszym.

W ubiegłym roku szkolnym nasze przedszkole brało udział w projekcie edukacyjnym „Przedszkole jako ośrodek Zrównoważonego Rozwoju” . Głównymi działaniami tego przedsięwzięcia były wzbogacanie wiedzy, nabywanie umiejętnośći i wyrabianie nawyków w obszarze szeroko rozumianego środowiska naturalnego.

W wyniku wielu działań, które przeprowadziliśmy w ramach tegoż projektu dzieci z naszego przedszkola zawsze pamiętają o prawidłowym segregowaniu śmieci, zgodnie z hasłem „Segreguj śmieci, a uczynisz świat lepszym”.


Older Entries »