„Skąd się biorą ekologiczne produkty?”

Od 1 03 do 5.03. w naszej grupie „Mrówki” realizowany był projekt „Skąd się biorą ekologiczne produkty?”

Celem programu było zwiększanie świadomości i wiedzy na temat rolnictwa ekologicznego oraz budowanie właściwych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat.

Główne założenie programu:

  • zrozumienie czym jest rolnictwo i produkty ekologiczne,
  • kształtowanie umiejętności wyboru produktów ekologicznych,
  • propagowanie zdrowego stylu życia,

Odbyło się szereg zajęć dydaktycznych podczas których dzieci dowiedziały się min. „Jak powstaje ekologiczny chleb?”, „Jak powstaje ekologiczny nabiał?”, „Skąd się biorą ekologiczne jaja?”, „Skąd pochodzi ekologiczne mięso i wędliny?”, „Gdzie rosną ekologiczne warzywa i owoce?”.  Dzieci ułożyły grupową „piramidę zdrowego żywienia”, nauczyły się wiersza zachęcającego do zdrowego odżywiania pt.: „Oto sposób jest gotowy” z programu „Skąd się biorą produkty ekologiczne?”

Dzieci obejrzały film edukacyjny pt: „Skąd się biorą produkty ekologiczne?” oraz samodzielnie wykonały znaczek oznaczający produkt ekologiczny. 

Sadziły cebulki  oraz siały rzeżuchę jako zdrowy dodatek do kanapek. Wybraliśmy się na spacer w celu obserwacji przydomowych  ogródków warzywnych, dowiedzieliśmy się,  że tylko „szczęśliwe” kurki znoszą zdrowe – ekologiczne jajka.

Realizacja podjętych przez nas działań programowych pozwoliła dzieciom zrozumieć czym jest rolnictwo i produkty ekologiczne. Przedszkolaki poznały korzyści z hodowli zwierząt. Potrafią rozpoznać znaczek, który oznacza ekologiczny produkt. Zdobyły wiedzę dotyczącą zdrowego odżywiania się, produktów ekologicznych, ich źródła pochodzenia oraz ich dobroczynnego wpływu na nasze zdrowie.