Pisanki
„Pisanki, pisanki, jajka malowane. Nie ma Wielkanocy bez barwnych pisanek”. Malowanie jaj na Wielkanoc to jedna z tradycji, których dzieci się nie mogą doczekać najbardziej. W grupie Ślimaki powstały nietypowe pisanki. Dzieci wykonały je za pomocą „rosnących farb”, którymi ozdabialiśmy tekturowe jaja. A następnie zostały wypieczone celem utwardzenia farby. A z pisanek i wykonanych metodą stemplowania tulipanów powstała kartka świąteczna.
Robienie pisanek wywodzi się ze starosłowiańskich wierzeń, gdzie jajko symbolizowało siły witalne, początek nowego życia – podobnie jak i dziś. Obecnie wszystkie ozdobione jajka nazywamy pisankami, ale tak naprawdę wśród nich są:
– kraszanki, które występują w północnej części Polski. Są to jajka, które barwi się gotując w naturalnych wywarach, takich jak: łuski cebuli, sok z buraka, kora dębu. Często wydrapuje się na nich różnego rodzaju wzory.
– nalepianki popularne są w okolicach Krakowa i Łowicza. Jest to jajo ozdobione kolorowymi wycinankami z papieru.
– pisanki powstają za pomocą gorącego wosku np. ze świecy, którym rysuje się na jajku wzory. Po zaschnięciu wosku, jajko wrzuca się do barwnika. Po zabarwieniu wosk usuwa się z pisanki.
Według dawnych tradycji ozdabianiem jajek zajmowały się wyłącznie kobiety. Pisanki były, a w niektórych regionach nadal są przedmiotem zabawy. Zabawa zwana „walatką” polega na stukaniu się czubkiem pisanek lub toczeniem ich po stole, tak aby się zderzyły. Wygrywa ten, kogo jajko nie uległo uszkodzeniu.