Kreatywne popołudnie z masą papierową + przepis

Ćwiczenia motoryki małej poprzez zabawy z masą papierową. Dla chętnych publikujemy przepis:

Przepis na masę papierową z opakowań po jajkach

Składniki na 800g masy papierowej: 

 • dwie wytłaczanki po jajkach (jedna na 10, druga na 6 jaj)
 • 1 kubek wikolu (kubek o pojemności 300 ml)
 • 1 kubek mąki ziemniaczanej
 • 3 łyżki oliwki dla dzieci
 • pół kubka mąki pszennej

Przepis na masę papierową – wykonanie

 1. Dokładnie odciskamy namoczone chwilę wcześniej i porwane na kawałki opakowania po jajkach (opcjonalnie można zostawić je zamoczone w wodzie na dłużej). Przed rozczłonkowaniem należy usunąć z nich etykiety.
 2. Po odciśnięciu wytłaczanki rwiemy na jeszcze drobniejsze kawałki.
 3. Dodajemy wikol, mąkę ziemniaczaną i oliwkę dla dzieci.
 4. Miksujemy składniki przez około 3 minuty.
 5. Wstępnie zmiksowaną masę podsypujemy stopniowo mąką pszenną i ponownie miksujemy. W składnikach była mowa o 1/2 kubka. Z tego tylko połowę (czyli 1/4 kubka) miksujemy, reszta posłuży w kolejnym punkcie.
 6. Posypujemy blat mąką pszenną i wyrabiamy masę ręcznie, dodając do niej resztę mąki pszennej. Jeśli nadal klei się i przywiera do stołu podsypujemy odrobiną mąki ziemniaczanej.Przy tej masie margines błędu jest naprawdę spory. Zawsze można dodać odrobinę więcej mąki lub skropić masę wodą, jeśli uznamy to za konieczne.

  Jeśli masa nadal mocno przywiera do dłoni, mimo intensywnego podsypywania mąką, możemy zostawić ją na 5 minut i ponownie wyrobić.

  Masa papierowa bardzo szybko wysycha, dlatego przechowujemy ją szczelnie owiniętą w folie i w zamkniętym pojemniku. W takich warunkach powinna wytrzymać tydzień, może dwa. Jeśli chcemy przechowywać ją dłużej, warto owinąć ją dodatkowo w wilgotną szmatkę (najpierw w folię, potem w szmatkę) lub włożyć pod wieczko pojemnika nawilżoną chusteczkę.