„Ekosprzątanie”

Przygotowanie domowych środków czystości jest proste i tanie. Wystarczy mieć pod ręką kilka produktów, m.in. ocet, sodę oczyszczoną czy cytrynę, aby stworzone w domowym zaciszu środki były skuteczne i przyjazne dla otoczenia. Wiele środków chemicznych przeznaczonych do czyszczenia zawiera szkodliwe substancje np. fosfor czy chlor, których opary mają negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Ocet – skutecznie czyści i dezynfekuje

Podstawą wielu naturalnych środków czystości jest ocet, a więc wodny roztwór kwasu octowego. Jego najpopularniejszy rodzaj – ocet spirytusowy – powstaje w wyniku procesu fermentacji spirytusu. Środek ten poradzi sobie z wieloma zabrudzeniami i plamami, usunie przykry zapach i kamień. Jest niezawodny i ekologiczny.

Uniwersalny środek do sprzątania

By zrobić uniwersalny środek czyszczący, będziemy potrzebować pół szklanki octu lub 5 łyżek kwasku cytrynowego, pół szklanki przegotowanej wody, a także 10 kropli cytrynowego olejku eterycznego. Następnie wszystko należy wymieszać i wlać do butelki ze spryskiwaczem. Tym specyfikiem można myć każdą powierzchnię, np. sprzęty agd, blaty, zlew itd.

Naturalny płyn do mycia szyb

Naturalny płyn do mycia szyb wymaga zaledwie 2 składników: 2 łyżeczek octu i 2 litrów ciepłej wody. Po zmieszaniu wlewamy miksturę do butelki ze spryskiwaczem. Innym sposobem, by zrobić domowy płyn do szyb, jest wymieszanie 450 ml chłodnej wody z kilkoma kroplami olejku eterycznego i 50 ml wody utlenionej.

Płyn do mycia naczyń

Ekologiczny płyn do mycia naczyń jest bardzo prosty w przygotowaniu. Wystarczy wycisnąć sok z 3 cytryn i przefiltrować przez sitko, gazę lub filtr do kawy tak, by nie było miąższu. Do cytryny dodać 100g soli drobnoziarnistej, 50 ml octu i zalać wszystko 300 ml przegotowanej wody, a następnie zblendować i kiedy ostygnie, przelać do butelki.

Podczas sprzątania w naszym domu sprawdzą się także:

  1. Soda oczyszczona – najlepiej zaopatrzyć się w większe, kilogramowe opakowanie; soda oczyszczona zmiękcza wodę, ponadto doskonale czyści i nadaje się niemal do każdej powierzchni.
  2. Cytryna – naturalny wybielacz, dobrze radzi sobie z tłuszczem czy kamieniem.
  3. Ocet – można nim myć garnki, okna, zlew, prysznic itd.; dobrze odkamienia, dezynfekuje, a ponadto usuwa tłuszcz, pleśń, plamy i brzydkie zapachy.
  4. Sól kuchenna – doskonale odkaża, ściera i dezynfekuje, w połączeniu z cytryną czyści najlepiej.
  5. Olejki eteryczne – w zależności od efektu, który chcemy uzyskać, należy użyć innego olejku; warto zaopatrzyć się w olejek z drzewa herbacianego, który działa antyseptycznie, bakteriobójczo.

Źródło:

https://biokurier.pl/dom-i-ogrod/jak-samodzielnie-przygotowac-naturalne-srodki-czystosci

https://urzadzamy.pl/porady/sprzatanie/ekosprzatanie