Zrównoważony rozwój

Encyklopedia PWN przedstawia nam następującą definicję zrównoważonego rozwoju: „termin oznaczający rozwój społ.-ekonomiczny współczesnych społeczeństw, polegający na zaspokajaniu ich potrzeb w taki sposób, aby nie zmniejszać możliwości zaspokajania potrzeb przyszłym pokoleniom„.

Realizacja idei rozwoju zrównoważonego wymaga: 1) globalnej ochrony środowiska przyrodniczego; 2) solidarności w relacjach między różnymi krajami, zwłaszcza między bogatymi i ubogimi, a także solidarności z przyszłymi pokoleniami; 3) traktowania czynników ekonomicznych, politycznych, społecznych i ekologicznych jako zależnych od siebie„.

Pojęcie zrównoważonego rozwoju pochodzi z leśnictwa gdzie pierwotnie oznaczało taki sposób gospodarowania lasem, aby nie został on nigdy zlikwidowany, czyli wycinanie tylko tylu drzew, ile pozwoli na jego odbudowę w przyszłości.

W tym roku nasze przedszkole bierze udział w projekcie „Przedszkole jako ośrodek zrównoważonego rozwoju”. W ramach projektu będziemy realizować szereg działań związanych z upowszechnianiem tej idei, a rezultaty naszych działań publikowane będą na tej stronie.

Cytując Panią Jadwigę Pytlarczyk: „Cel nadrzędny edukacji dla zrównoważonego rozwoju to ukształtowanie postawy przyjaznej środowisku i motywacji do konkretnych działań”.

I ten cel będzie nam przyświecał.

Konkurs ekologiczny "Region Czysty na 6" -podsumowanie

1 czerwca na Błoniach w Kórniku oficjalnie zakończyliśmy konkurs „Region Czysty na 6”. Pani Dyrektor wręczyła uczestnikom dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Radę Rodziców, za które serdecznie dziękujemy.

Konkurs polegał na zbiórce surowców wtórnych. Wspólnie zebraliśmy 368kg plastikowych nakrętek, 187kg baterii i 9,5kg aluminium. W cały konkursie udział wzięło aż 63 uczestników. Najwięcej surowców w przedszkolu zebrała grupa Sówek. Największe brawa należą się Dawidowi, który przyniósł, aż 63kg surowców.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy ekologicznej postawy!

koordynator konkursu Anita Ziętek


Ekologiczne zawody sportowe

Z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi w naszym przedszkolu zorganizowany został dzień ekologiczny, w trakcie którego poza przedstawieniem Królewna Śmieszka ,w którym wystąpiły nauczycielki, odbyły się ekologiczne zawody sportowe. Dzieci ścigały się z jajkiem, rzucały do celu, utrwalały sobie zasady segregacji śmieci, pokonywały trasę z kubkiem wody, tak by nie uronić ani kropli i uczestniczyły w innych zabawach, które miały za cel przypomnienie, jak ważna jest nasza planeta i jak istotne jest byśmy wszyscy o nią dbali.


Zimą dbamy o zwierzęta

Zima to wyjątkowo trudny okres dla ptaków i zwierząt żyjących w lesie. Wiedzą o tym dzieci z grupy Motylki, które z wielkim zaangażowaniem wykonały karmniki dla ptaków. Zawieszanie ich w przedszkolnym ogródku to była prawdziwa przyjemność.


Region czysty na 6

Terminy zbiórki surowców:

  • 16.02.2022
  • 16.03.2022
  • 04.04.2022

Segreguj śmieci, a uczynisz świat lepszym.

W ubiegłym roku szkolnym nasze przedszkole brało udział w projekcie edukacyjnym „Przedszkole jako ośrodek Zrównoważonego Rozwoju” . Głównymi działaniami tego przedsięwzięcia były wzbogacanie wiedzy, nabywanie umiejętnośći i wyrabianie nawyków w obszarze szeroko rozumianego środowiska naturalnego.

W wyniku wielu działań, które przeprowadziliśmy w ramach tegoż projektu dzieci z naszego przedszkola zawsze pamiętają o prawidłowym segregowaniu śmieci, zgodnie z hasłem „Segreguj śmieci, a uczynisz świat lepszym”.


Wygrana gr. Sówek w I. etapie konkursu "Region Czysty na 6"

Gr. Sówek z naszego przedszkola zwyciężyła w I. etapie konkursu „Region Czysty na 6” w kategorii „Wszystkie surowce”, uzbierawszy najwięcej odpadów z całej Gminy Kórnik w przeliczeniu na ilość dzieci w grupie. W ramach nagrody dla najlepszej grupy, dzieci otrzymały vouchery uprawniające do wstępu do nowo otwartego lodowiska w Jarocinie.

Warto zaznaczyć, że do konkursu zgłosiło się w tym roku 20 gmin z Porozumienia Międzygminnego.

Serdecznie gratulujemy wygranym!


Dzień Drzewa

W piątek 8 października z okazji nadchodzącego Dnia Drzewa Motylki posadziły w ogrodzie przedszkolnym swoje drzewko- Wiśnię ozdobną. Będą o nie dbać, podlewać, obserwować jak zmienia się w ciągu roku, a wiosną podziwiać piękne kwiaty.


Nadanie Certyfikatu Master Eko

Jest nam niezmiernie miło poinformować całą społeczność przedszkolną, że nasza placówka została wyróżniona

Certyfikatem Master Eko,

czyli znakiem jakości za promocję przyrody jako wartości i upowszechnianie zasad zrównoważonego rozwoju w czterech aspektach: przyrodniczym, społecznym, ekonomicznym i kulturowym.

Wierzymy, że nasze działania zaowocują w przyszłości, a tymczasem nadal będziemy podejmować działania edukacyjno – wychowawcze upowszechniające ideę zrównoważonego rozwoju.


Konkurs "Region Czysty na 6"

Ada z grupy „Żuczki” była jednym z uczestników III edycji konkursu „Region Czysty na 6”. Uroczyste podsumowanie odbyło się na terenie ZGO Sp. z o.o. – Wielkopolskiego Centrum Recyklingu w Jarocinie. W ekologicznej inicjatywie wzięło udział blisko 15 tys. uczniów. Łącznie uzbierali oni 26 ton odpadów. Najbardziej zaangażowani otrzymali zasłużone nagrody. Ada została wytypowana na przedstawiciela gminy Kórnik, ponieważ zebrała najwięcej nakrętek. Otrzymała nagrody rzeczowe oraz dyplom. Gratulacje dla Ady 🙂


Eko-prezent dla Mamy i Taty

Dzieci z grupy Żabki doskonale wiedzą jak ważna dla naszej Planety jest ekologia. W tym roku dzieci postanowiły połączyć przyjemne z pożytecznym i wykonały dla swoich kochanych rodziców ekologiczne prezenty z okazji ich święta. Dla taty pomalowały breloczek wykonany z drewna, a dla mamy ozdobiły bawełniane torby na zakupy. Teraz już, każdy tata bez problemu znajdzie swoje klucze, a mama wychodząc na zakupy będzie zaopatrzona w jedyną w swoim rodzaju eko-torbę wielokrotnego użytku.


Older Entries »