Zrównoważony rozwój

Encyklopedia PWN przedstawia nam następującą definicję zrównoważonego rozwoju: „termin oznaczający rozwój społ.-ekonomiczny współczesnych społeczeństw, polegający na zaspokajaniu ich potrzeb w taki sposób, aby nie zmniejszać możliwości zaspokajania potrzeb przyszłym pokoleniom„.

Realizacja idei rozwoju zrównoważonego wymaga: 1) globalnej ochrony środowiska przyrodniczego; 2) solidarności w relacjach między różnymi krajami, zwłaszcza między bogatymi i ubogimi, a także solidarności z przyszłymi pokoleniami; 3) traktowania czynników ekonomicznych, politycznych, społecznych i ekologicznych jako zależnych od siebie„.

Pojęcie zrównoważonego rozwoju pochodzi z leśnictwa gdzie pierwotnie oznaczało taki sposób gospodarowania lasem, aby nie został on nigdy zlikwidowany, czyli wycinanie tylko tylu drzew, ile pozwoli na jego odbudowę w przyszłości.

W tym roku nasze przedszkole bierze udział w projekcie „Przedszkole jako ośrodek zrównoważonego rozwoju”. W ramach projektu będziemy realizować szereg działań związanych z upowszechnianiem tej idei, a rezultaty naszych działań publikowane będą na tej stronie.

Cytując Panią Jadwigę Pytlarczyk: „Cel nadrzędny edukacji dla zrównoważonego rozwoju to ukształtowanie postawy przyjaznej środowisku i motywacji do konkretnych działań”.

I ten cel będzie nam przyświecał.

Nadanie Certyfikatu Master Eko

Jest nam niezmiernie miło poinformować całą społeczność przedszkolną, że nasza placówka została wyróżniona

Certyfikatem Master Eko,

czyli znakiem jakości za promocję przyrody jako wartości i upowszechnianie zasad zrównoważonego rozwoju w czterech aspektach: przyrodniczym, społecznym, ekonomicznym i kulturowym.

Wierzymy, że nasze działania zaowocują w przyszłości, a tymczasem nadal będziemy podejmować działania edukacyjno – wychowawcze upowszechniające ideę zrównoważonego rozwoju.


Konkurs "Region Czysty na 6"

Ada z grupy „Żuczki” była jednym z uczestników III edycji konkursu „Region Czysty na 6”. Uroczyste podsumowanie odbyło się na terenie ZGO Sp. z o.o. – Wielkopolskiego Centrum Recyklingu w Jarocinie. W ekologicznej inicjatywie wzięło udział blisko 15 tys. uczniów. Łącznie uzbierali oni 26 ton odpadów. Najbardziej zaangażowani otrzymali zasłużone nagrody. Ada została wytypowana na przedstawiciela gminy Kórnik, ponieważ zebrała najwięcej nakrętek. Otrzymała nagrody rzeczowe oraz dyplom. Gratulacje dla Ady 🙂


Eko-prezent dla Mamy i Taty

Dzieci z grupy Żabki doskonale wiedzą jak ważna dla naszej Planety jest ekologia. W tym roku dzieci postanowiły połączyć przyjemne z pożytecznym i wykonały dla swoich kochanych rodziców ekologiczne prezenty z okazji ich święta. Dla taty pomalowały breloczek wykonany z drewna, a dla mamy ozdobiły bawełniane torby na zakupy. Teraz już, każdy tata bez problemu znajdzie swoje klucze, a mama wychodząc na zakupy będzie zaopatrzona w jedyną w swoim rodzaju eko-torbę wielokrotnego użytku.


Dzień Bociana Białego.

31 maja Motylki świętowały ogólnopolski dzień bociana białego. Z tej okazji w poniedziałek rozmawialiśmy o tych pięknych ptakach – o tym, jak wyglądają, czym się odżywiają i o ich migracjach. Uwieńczeniem tego święta, było wykonanie przez nas bocianów.


Dzień Bociana Białego

Dnia 31 maja obchodzimy Dzień Bociana, zatem postanowiliśmy w grupie uczcić to wyjątkowe święto, bo jest to także idealna okazja do popularyzacji wiedzy na temat życia bocianów oraz zwrócenia szczególnej uwagi na potrzeby gatunku i podkreślenie roli  jaką pełni w polskiej kulturze i krajobrazie. Przedszkolaki wiedzą, że ruch, noszenie pokarmu, gałęzi, perzu, to codzienność w bocianim świecie. Dzieci, podczas zajęć dowiedziały się wiele ciekawostek o bocianie, między innymi : co je, jak śpi, gdzie zakłada  gniazda. Nie zabrakło także bocianich zabaw – rozpoznawania bocianiego klekotu, naśladowania bocianiego chodu, prób stania jak bocian na jednej nodze.


Dzień Bociana Białego

31 maja w grupie „Mrówki” obchodziliśmy wyjątkowe święto- Dzień Bociana Białego. Ptak ten stanowi ważny element polskiej kultury i jest jednym z ulubionych ptaków wśród dzieci. Z wyświetlonej prezentacji multimedialnej dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek o bocianach, a także poznały zagrożenia oraz sposoby ochrony tego pięknego gatunku. Ponadto uczestniczyły w wielu grach i zabawach ruchowych. Wykonały także „Bociani taniec” oraz naśladowały bociani klekot. Uroczystość była okazją do tego, aby zwrócić uwagę na ten wyjątkowy gatunek, który od lat w polskiej symbolice uważany jest jako „nosiciel szczęścia”.


Konkurs plastyczny "Jestem eko!"

27 maja w grupie „Mrówki” odbył się finał konkursu pt: „Jestem eko!”. Zadaniem dzieci było stworzenie w domu pracy plastycznej metodą kolażu na temat sposobów na bardziej ekologiczne życie. W pracach dzieci pojawiły się takie zagadnienia jak: recykling, segregacja odpadów, problem smogu, ekologicznych upraw, sadzenia roślin i kwiatów, ekologicznych sposobów pozyskiwania energii itd. Dzieci nadsyłały zdjęcia wykonanych prac, z których powstała prezentacja. Każde dziecko opowiadało o swojej pracy, dzieląc się swoją wiedzą i pomysłami z innymi. Na zakończenie zostały rozdane pamiątkowe dyplomy oraz został zorganizowany poczęstunek.


Dzień Niezapominajki

W poniedziałek 17 maja, grupa Motylków obchodziła Dzień Polskiej Niezapominajki. Była to okazja do znakomitej zabawy ale też do zdobycia nowej wiedzy o środowisku naturalnym i jego ochronie. Dzieci obejrzały prezentację multimedialną, z której dowiedziały się jakie rośliny podlegają ochronie oraz dowiedziały się, których roślin należy unikać, a które mają korzystny wpływ na nasze zdrowie. Następnie grupa Motyli wybrała się do ogrodu, aby to w nim odszukać niezapominajki. Na koniec Motylki wykonały własnoręcznie niezapominajki, malując talerzyki papierowe farbami plakatowymi. Święto Niezapominajki przyczyniło się do rozbudzania w dzieciach i nas samych szacunku do przyrody i rozwijania świadomości ekologicznej.


Domek dla zapylaczy

Jak zbudowany jest domek dla pszczół murarek? Jak chronić te małe małe owady? My już wiemy! Na zajęciach mogliśmy dowiedzieć się dlaczego warto pomagać pszczołom i jak zbudować dla nich lokum. Zamieszkują w rurkach i drewnie, w którym są zrobione są otwory, a chroni je siatka przez, którą nie przedostaną się nieproszeni goście. Dzięki zapylaczom w naszym ogrodzie zapanuje kolorowa magia 🙂


Ogródek Żuczków

Maj to czas na zakładanie ogródków, my też mamy swój. Najpierw na zajęciach dowiedzieliśmy się jak posadzić: kalarepę, pomidorki i szczypiorek. Wzięliśmy nasze narzędzia i poszliśmy do ogrodu. Każdy z nas miał udział w sadzeniu. Po wykonanym zadaniu zostało nam o niego dbać by już niedługo cieszyć się plonami 🙂


Older Entries »