Zrównoważony rozwój

Encyklopedia PWN przedstawia nam następującą definicję zrównoważonego rozwoju: „termin oznaczający rozwój społ.-ekonomiczny współczesnych społeczeństw, polegający na zaspokajaniu ich potrzeb w taki sposób, aby nie zmniejszać możliwości zaspokajania potrzeb przyszłym pokoleniom„.

Realizacja idei rozwoju zrównoważonego wymaga: 1) globalnej ochrony środowiska przyrodniczego; 2) solidarności w relacjach między różnymi krajami, zwłaszcza między bogatymi i ubogimi, a także solidarności z przyszłymi pokoleniami; 3) traktowania czynników ekonomicznych, politycznych, społecznych i ekologicznych jako zależnych od siebie„.

Pojęcie zrównoważonego rozwoju pochodzi z leśnictwa gdzie pierwotnie oznaczało taki sposób gospodarowania lasem, aby nie został on nigdy zlikwidowany, czyli wycinanie tylko tylu drzew, ile pozwoli na jego odbudowę w przyszłości.

W tym roku nasze przedszkole bierze udział w projekcie „Przedszkole jako ośrodek zrównoważonego rozwoju”. W ramach projektu będziemy realizować szereg działań związanych z upowszechnianiem tej idei, a rezultaty naszych działań publikowane będą na tej stronie.

Cytując Panią Jadwigę Pytlarczyk: „Cel nadrzędny edukacji dla zrównoważonego rozwoju to ukształtowanie postawy przyjaznej środowisku i motywacji do konkretnych działań”.

I ten cel będzie nam przyświecał.

Segregacja śmieci

Każde dziecko powinno wiedzieć, że o środowisko należy dbać i jak ważne jest segregowanie odpadów. Nawet mały kawałeczek plastiku będzie się rozkładał przez wiele lat, dlatego tak ważne jest, żeby segregować śmieci, aby móc je powtórnie wykorzystać po przetworzeniu.


Kodeks ekologiczny

W związku z realizacją projektu Przedszkole jako ośrodek zrównoważonego rozwoju dzieci z grupy Żabki ustaliły Kodeks małego ekologa oraz poznały zasady segregowania śmieci. Od tej pory na każdy tydzień wyznaczamy dwóch ekostrażników, do których obowiązków należeć będzie sprawdzanie, czy śmieci w grupie są prawidłowo segregowane, czy woda w łazience jest dobrze zakręcona itp.


Dzień dokarmiania zwierzyny leśnej.

10 lutego w grupie Motylków obchodziliśmy dzień dokarmiania zwierzyny leśnej. W ramach święta, dzieci z zainteresowaniem słuchały i oglądały film edukacyjny „O sposobach przetrwania zwierząt okres zimy”. Na jego podstawie zadawały pytania – Co zimą dzieje się w lesie? – Jak zimę spędzają leśne zwierzęta – Jak radzą sobie ze zdobywaniem pokarmu? – Co zimą robią Leśnicy? Dzieci poznały wskazówki jak poprawnie dokarmiać zwierzęta leśne, poznały listę naturalnych produktów, którymi żywią się zwierzęta, a także zwyczaje i potrzeby dokarmiania zwierząt. Na koniec samodzielnie wykonały ekologiczne karmidełka (z rolek po papierze, posmarowanych smalcem i obtoczonych w ziarenkach), które następnie zawiesiliśmy w Naszym przedszkolnym ogrodzie. Z całą pewnością można powiedzieć, że „Motylki to – przyjaciele przyrody”.


"Segregujesz - świat ratujesz"

Człowiek ma istotny wpływ na otaczające go środowisko. Wszyscy wiemy, że Ziemia jest naszym domem, który powinien być czysty i zadbany. Dlatego konieczne jest rozwijanie świadomości ekologicznej już od najmłodszych lat. Jednym ze sposobów zachowania czystości na naszej planecie jest np, segregacja śmieci. Argumentów na rzecz segregowania odpadów jest wiele. Jeden z najważniejszych to taki, że segregując właściwie odpady możemy im dać drugie życie. Nasze przedszkolaki wzięły udział w zabawie dydaktycznej, która polegała na odpowiednim posegregowaniu różnych surowców. Oto efekty naszej pracy.


Tablica informacyjna- Zrównoważony rozwój

W korytarzu przedszkola na tablicy umieszczone zostały podstawowe założenia zrównoważonego rozwoju. Zachęcamy do zapoznania się z nimi i wdrożenia w codziennym życiu .


"Ekosprzątanie"

Przygotowanie domowych środków czystości jest proste i tanie. Wystarczy mieć pod ręką kilka produktów, m.in. ocet, sodę oczyszczoną czy cytrynę, aby stworzone w domowym zaciszu środki były skuteczne i przyjazne dla otoczenia. Wiele środków chemicznych przeznaczonych do czyszczenia zawiera szkodliwe substancje np. fosfor czy chlor, których opary mają negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Ocet – skutecznie czyści i dezynfekuje

Podstawą wielu naturalnych środków czystości jest ocet, a więc wodny roztwór kwasu octowego. Jego najpopularniejszy rodzaj – ocet spirytusowy – powstaje w wyniku procesu fermentacji spirytusu. Środek ten poradzi sobie z wieloma zabrudzeniami i plamami, usunie przykry zapach i kamień. Jest niezawodny i ekologiczny.

Uniwersalny środek do sprzątania

By zrobić uniwersalny środek czyszczący, będziemy potrzebować pół szklanki octu lub 5 łyżek kwasku cytrynowego, pół szklanki przegotowanej wody, a także 10 kropli cytrynowego olejku eterycznego. Następnie wszystko należy wymieszać i wlać do butelki ze spryskiwaczem. Tym specyfikiem można myć każdą powierzchnię, np. sprzęty agd, blaty, zlew itd.

Naturalny płyn do mycia szyb

Naturalny płyn do mycia szyb wymaga zaledwie 2 składników: 2 łyżeczek octu i 2 litrów ciepłej wody. Po zmieszaniu wlewamy miksturę do butelki ze spryskiwaczem. Innym sposobem, by zrobić domowy płyn do szyb, jest wymieszanie 450 ml chłodnej wody z kilkoma kroplami olejku eterycznego i 50 ml wody utlenionej.

Płyn do mycia naczyń

Ekologiczny płyn do mycia naczyń jest bardzo prosty w przygotowaniu. Wystarczy wycisnąć sok z 3 cytryn i przefiltrować przez sitko, gazę lub filtr do kawy tak, by nie było miąższu. Do cytryny dodać 100g soli drobnoziarnistej, 50 ml octu i zalać wszystko 300 ml przegotowanej wody, a następnie zblendować i kiedy ostygnie, przelać do butelki.

Podczas sprzątania w naszym domu sprawdzą się także:

  1. Soda oczyszczona – najlepiej zaopatrzyć się w większe, kilogramowe opakowanie; soda oczyszczona zmiękcza wodę, ponadto doskonale czyści i nadaje się niemal do każdej powierzchni.
  2. Cytryna – naturalny wybielacz, dobrze radzi sobie z tłuszczem czy kamieniem.
  3. Ocet – można nim myć garnki, okna, zlew, prysznic itd.; dobrze odkamienia, dezynfekuje, a ponadto usuwa tłuszcz, pleśń, plamy i brzydkie zapachy.
  4. Sól kuchenna – doskonale odkaża, ściera i dezynfekuje, w połączeniu z cytryną czyści najlepiej.
  5. Olejki eteryczne – w zależności od efektu, który chcemy uzyskać, należy użyć innego olejku; warto zaopatrzyć się w olejek z drzewa herbacianego, który działa antyseptycznie, bakteriobójczo.

Źródło:

https://biokurier.pl/dom-i-ogrod/jak-samodzielnie-przygotowac-naturalne-srodki-czystosci

https://urzadzamy.pl/porady/sprzatanie/ekosprzatanie


Ptaki w karmniku

Podczas realizacji tematu kompleksowego o ptakach dzieci zrozumiały, że ptaki potrzebują pomocy człowieka aby przetrwać mroźną zimę. Dokarmianie ptaków powinno odbywać się w sposób regularny i odpowiedzialny – ptakom należy podawać jedynie wartościowy pokarm, przede wszystkim różnego rodzaju ziarna. Na zakończenie tygodnia o ptakach dzieci wykonały pracę plastyczną z użyciem prawdziwych ziaren oraz materiałów plastycznych. Oto efekty naszej pracy.


Skąd się bierze drewno?

Zachęcam do zapoznania się z poniższym artykułem zamieszczonym na stronie Lasów Państwowych. Życzę miłej lektury.

https://www.lasy.gov.pl/pl/drewno/skad-sie-bierze-drewno


Oświetlenie energooszczędne

W ramach działań upowszechniających ideę zrównoważonego rozwoju w naszym przedszkolu, przystąpiliśmy do wymiany oświetlenia na energooszczędne. Świetlówki energooszczędne zużywają znacznie mniej energii (70-80%), niż zwykłe żarówki. W momencie, kiedy dobrze się rozgrzeją potrafią wytworzyć więcej światła (w porównaniu ze zwykłymi żarówkami) a zdecydowana większość z nich nadaje się do recyklingu.


Czym karmimy ptaki zimą?

Warto pomagać naszym skrzydlatym przyjaciołom zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy temperatury na zewnątrz spadają poniżej zera a świat przykrywa warstwa białego puchu. Wtedy ptaki często chorują, przemarzają, czasem giną..

Jeśli chcemy pomóc ptakom, musimy zapamiętać ważne zasady. Po pierwsze podajemy ptakom wartościowy i odżywczy pokarm: kasze, zboża, płatki owsiane, ziarna słonecznika, konopi, dyni, orzechy, suszone owoce oraz gotowe mieszanki nasion dla dzikich ptaków. Dla wielu ptaków przysmakiem jest tłuszcz zwierzęcy (słonina lub łój). Po drugie, jeżeli decydujemy się dokarmiać ptaki, musimy to robić regularnie do końca zimy: ptaki przyzwyczajają się do miejsca karmienia i muszą czasem pokonać duże odległości, żeby tam trafić, tracąc niejednokrotnie dużo energii, co może być tragiczne w skutkach.

W naszym przedszkolu oprócz tradycyjnego karmnika, mamy także „Choineczkę dla ptaków”. Dzieci regularnie dokarmiają ptaki, ofiarując im zdrowe i pełne wartości „przysmaki”.