Działania i inicjatywy – Program e-Twinning

Czym jest eTwinning | .eTwinning Polskahttps://etwinning.pl/czym-jest-etwinning/

 

 

e Twinning to społeczność szkolna, gromadząca szkoły i przedszkola z całej Europy (i nie tylko) współpracująca za pomocą mediów elektronicznych. e Twinning to również doskonalenie zawodowe nauczycieli.

Uczniowie i nauczyciele wykorzystują Internet we współpracy ponad granicami – współdziałają, wymieniają się informacjami i materiałami do nauki. eTwinning poszerza zakres pedagogicznych możliwości oferowanych uczniom i nauczycielom, motywuje do nauki i otwarcia na Europę. Program zgromadził już niemal 680 tysięcy nauczycieli ze 206 tysięcy szkół, którzy łącznie zrealizowali już niema 90 tysięcy różnorodnych projektów rocznie.

Od lutego br nasze przedszkole (- grupa Jeżyki z Małgorzatą Nowak – Płaczek) również przystąpiło do tej społeczności w ramach dwóch projektów, których jest inicjatorem. Projekty te dotyczą :

Projekt czytelniczo – plastyczny „Poznajemy Kolory z słoniem Pomelo”

  • powstał w oparciu o serię książek dla dzieci Ramony Badescu oraz wiersze Agnieszki Frączek  Rudy, zielony, żółty czerwony.
  • Projekt ma za zadanie pokazać dzieciom kolory, jakie znajdują się wokół nich oraz w otaczającym ich świecie. Podczas oglądania slajdów z sympatycznym słonikiem Pomelo dzieci uwrażliwiają się na literaturę, oraz poznają nowe słownictwo i jego znaczenie.
  • Każdy kolor wiąże ze sobą działania twórcze oraz oprawę danego dnia, w którym dzieci poznają kolor. Podczas „kolorowego dnia” dzieci przychodzą do przedszkola ubrane w poznawanym kolorze, sala jest też udekorowana w danej barwie.

Kolejny projekt to:

„Wakacje i specjalne dni w moim przedszkolu przez cały rok”

  • Głównym celem projektu jest poznanie, w jaki sposób dzieci w różnych krajach obchodzą święta w przedszkolu. Dzieci będą wymieniać informacje, zdjęcia, rysunki itp. dotyczące głównych cech świąt obchodzonych w swoich krajach.
  • Celem projektu jest: popularyzacja edukacji w przedszkolu, rozwijanie umiejętności artystycznych poprzez rysowanie i malowanie, komunikowanie się w różnych językach, np. angielskim, oraz poszerzanie słownictwa dotyczącego tematu projektu oraz zainteresowanie dzieci innymi kulturami i zwyczajami krajów partnerów.

Od kwietnia na zaproszenie partnera z Rumunii uczestniczymy w hiszpańskim projekcie „Dia dela Madre” – „dzień Matki”.

Cztery najważniejsze cechy projektów eTwinning:

  1. Wykorzystywanie komputera, Internetu, różnorodnego oprogramowania, aparatu, kamery, narzędzi z których uczniowie korzystają w czasie wolnym, co czyni zajęcia znacznie ciekawszymi i bardziej angażującymi;
  2. Języki obce wykorzystywane są do bezpośredniej komunikacji z rówieśnikami – partnerami w projekcie. Potrzeba sprawniejszej, płynniejszej rozmowy, porozumienia mobilizuje uczniów do nauki języka;
  3. Temat projektu bardzo łatwo zintegrować z podstawą programową nawet kilku dowolnych przedmiotów nauczanych w szkole, i realizować w ramach planowych zajęć, czyniąc treści edukacyjne znacznie atrakcyjniejszymi.
  4. Projekty eTwinning są bardzo elastyczne – nauczyciele realizujący projekt swobodnie dopasowują tematykę, działania, narzędzia, czas trwania projektu do potrzeby uczniów, swoich i szkoły. W trakcie realizacji zadań maja stałą możliwość modyfikacji zaplanowanych aktywności.