Biedronki

Wycieczka do Muzeum Rogalowego w Poznaniu

04.12.2018 r. odwiedziliśmy Muzeum Rogalowe w Poznaniu. Poznaliśmy historię Marcińskiego Rogala, uczestniczyliśmy w warsztatach wypieku rogali oraz degustacji.  Mogliśmy także posłuchać gwary poznańskiej. Po wizycie w muzeum odwiedziliśmy Stary Rynek, a w południe podziwialiśmy trykające się Poznańskie Koziołki.

 

Projekt „Kraków miasto nad Wisłą”

W październiku nasza grupa rozpoczęła projekt: „Kraków miasto nad Wisłą”, który stanowi część całorocznego projektu naszego przedszkola pt.: „Szlakiem Wisły”. Projekt rozpoczynał się wizytą w Bibliotece Publicznej Fili w Bninie, gdzie przygotowano dla dzieci wspaniałą prezentację oraz warsztaty plastyczne. Dzieci przez trzy tygodnie poznawały Kraków: piękne, staropolskie miasto, by potem 15 listopada, podczas punktu kulminacyjnego,  pochwalić się pracami, zdobytą wiedzą, pokazać krakowskie tańce  oraz wystawić sztukę „O Wawelskim Smoku”. Było sporo pracy, ale jeszcze więcej emocji i radości..

Listonosz w oczach dzieci

Inspiracją do pracy plastycznej był m.in. wiersz Bożeny Forma „Znamy pana listonosza”

 Kto torbę pełną listów codziennie do domów roznosi?

 Kto wiadomości ma dla Krysi, Ani, Tomka i Małgosi?

Kto wakacyjne kartki i pilne telegramy

 jak najprędzej dostarcza, bo wie, że na nie czekamy?

To nasz pan listonosz, każdy dobrze go zna

Może właśnie dzisiaj w swej torbie dla ciebie coś ma.

Oto niektóre prace; galeria wszystkich rysunków znajduje się w naszej sali.

 

 

 

Listopad i listonosz

W listopadzie poznajemy zawód listonosza. Utrwalamy słownictwo związane z tematem,  poznajemy drogę listu od nadawcy do odbiorcy, samodzielnie pakujemy paczki, utrwalamy własny adres i składamy koperty. Nieodzownym elementem tego tematu stała się też zabawa tematyczna w pocztę. Dzięki ogromnemu wsparciu rodziców (za co serdecznie dziękujemy) zgromadziliśmy w sali koperty, znaczki, pieczątki, taśmy, papier, druki, druczki i działamy od rana do późnego popołudnia.

Na naszej poczcie – jak w kopalni – praca wre.

 

Zabawy na powietrzu…

Dzieci są bardzo kreatywne i uwielbiają zabawy na świeżym powietrzu. Jedną z nich była słodka zabawa w  „ptasie gniazdko”, którą wymyśliły nasze dziewczynki….

Dzień Postaci z Bajek

5 listopada obchodziliśmy w naszym przedszkolu Światowy Dzień Postaci z Bajek. Tego dnia dzieci wcieliły się w ulubionych bajkowych bohaterów.  Były zagadki, bajkowe konkursy oraz świetna zabawa przy muzyce z bajek.

Spotkanie z Aktorką

19 października gościła u nas Aktorka Teatru Legion, Pani Anna Łazuka – Witek. Nasz gość opowiedział dzieciom o zawodzie redaktora. Pani Anna wraz z przedszkolakami odegrała utwór pt. „Ptasie Radio” Juliana Tuwima z podziałem na role. Zadanie nie było łatwe, ale dzieci doskonale poradziły sobie w roli redaktorów naśladujących ptasie trele. Serdecznie dziękujemy za spotkanie.

Koncert muzyczny

W czwartek, 18.10.br. gościliśmy w przedszkolu artystów MOZAIKI, którzy zaprezentowali nam pierwszy z cyklu koncert muzyczny.       W związku z obchodami 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, koncert nosił tytuł „Jak brzmiała muzyka niepodległej Polski?”. Podczas tego wyjątkowego koncertu poznaliśmy instrumenty charakterystyczne dla brzmienia epoki oraz wysłuchaliśmy przedwojennych piosenek. To spotkanie ze sztuką i kulturą miało interaktywny charakter, dzięki czemu na długo zapadnie w naszej pamięci. Dziękujemy za wspaniały koncert!

 

 

Wycieczka do lasu w Łęknie

W środę, 17.10.br. wybraliśmy się na wycieczkę do lasu, aby obserwować zmiany zachodzące w przyrodzie w okresie jesieni. Zaopatrzeni w lornetki, lupy i sokoli wzrok, wykonywaliśmy liczne zadania przygotowane na trasie naszego spaceru. Po drodze odwiedziliśmy paśnik, w którym zostawiliśmy marchewki dla leśnych zwierząt, znaleźliśmy gigantyczne liście klonu, obserwowaliśmy żuka na leśnie ścieżce oraz podziwialiśmy całą gamę barw na liściach. Chwilę wytchnienia znaleźliśmy w wigwamie, gdzie czekały na nas przekąski przygotowane przez rodziców oraz kiełbaski z ogniska, a także na leśnej polanie, gdzie przy dźwiękach gitary śpiewaliśmy piosenki.

Następnego dnia malowaliśmy farbami „Jesienny las”, gdzie dla wielu przedszkolaków inspirację pracy plastycznej stanowiła wycieczka do lasu w Łęknie.

 

 

Wizyta policjantów

Realizując temat kompleksowy „Bezpieczny przedszkolak” utrwalaliśmy zasady bezpiecznego zachowania się podczas zabaw oraz uwrażliwiliśmy dzieci na potrzebę przestrzegania zasad ruchu drogowego i unikania niebezpiecznych sytuacji. Zwieńczeniem naszych  działań było spotkanie z policjantami, którzy nie tylko opowiedzieli nam o zawodzie policjanta, ale także sprawdzili naszą wiedzę z zakresu bezpieczeństwa.