Uroczystości, imprezy i wycieczki

Dzień Ziemi

W naszym przedszkolu Dzień Ziemi świętowaliśmy w piątek 20 kwietnia. Zazieleniło się od samego rana, ponieważ wszystkie dzieci przyszły ubrane właśnie w tym kolorze. Najpierw każda grupa w swojej sali, a następnie wszyscy razem słuchaliśmy piosenek o ziemi, rozwiązywaliśmy zagadki oraz uczestniczyliśmy w konkursach. Miłą niespodziankę przygotowały panie nauczycielki, które wystąpiły dla dzieci w spektaklu pt.: „Eko-królewna Śmieszka”. To nieco odmieniona opowieść o Królewnie Śnieżce, z ekologicznym rysem, w której główna postać walczy o swoją krainę ze złą, niszczącą przyrodę macochą.  Dzieci mogły zaobserwować,  jak dbać o Ziemię i dowiedzieć się dlaczego należy to robić. A później wszyscy udaliśmy się do ogródka przedszkolnego, aby zasadzić nowe drzewa, które otrzymały piękne imiona, np. Wiśnia Wiesia, czy Głóg Gerard.

Czyste powietrze wokół nas – przemarsz antynikotynowy

Nasze przedszkole przystąpiło do realizacji projektu edukacji antytytoniowej „Czyste powietrze wokół nas” organizowanym przez Państwową Stację Epidemiologiczno-Sanitarną.

Udział w projekcie brały cztery grupy przedszkolne w wieku 5-6 lat. Założeniem projektu było wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy, oraz wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy.

Formą realizacji programu był cykl zajęć dydaktycznych skierowany do dzieci, składający się z 5 zajęć dydaktycznych. Dzięki tym zajęciom dzieci zwiększyły wiedzę dotyczącą szkodliwości dymu, obserwowały podczas wycieczki źródła dymu, projektowały własny znaczek „Nie pal przy mnie”, który wręczały palącym członkom rodziny. Dzieci brały także udział w przemarszu po okolicy przedszkola z transparentami o haśle „Nie pal przy mnie, stokrotnie proszę”, podczas którego wkładały ulotki do skrzynek pocztowych oraz wręczały przechodniom. Miało to na celu uświadomienie mieszkańcom o szkodliwości dymu papierosowego, na który są narażone osoby postronne.

 

W poszukiwaniu zajączka – wycieczka do lasu

Tradycją naszego przedszkola stało się odwiedzanie lasu w różnych porach roku. Wraz z początkiem wiosny oraz zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy, wybraliśmy się całym przedszkolem do Nadleśnictwa w Zaniemyślu. Tym razem jednak nasza wyprawa miała specjalny cel. Oprócz poszukiwań pierwszych oznak wiosennych, postanowiliśmy poszukać  wielkanocnego zajączka. W towarzystwie pana leśniczego Zbigniewa Łyszczarza udaliśmy się na spacer do paśnika, do którego zanieśliśmy smaczne marchewki.  Po powrocie ze spaceru czekał  na nas  list. Jak się wszyscy domyślacie list był od zajączka. Na każdą z grup przedszkolnych czekało specjalne zadanie od naszego przyjaciela. Zajączek również obiecał, iż już niedługo odwiedzi nas w naszym przedszkolu. I słowa dotrzymał, gdyż każdy przedszkolak w środę, otrzymał upominek od naszego leśnego przyjaciela.

Podczas wycieczki mieliśmy okazję również odpocząć w dużym wigwamie, wypić ciepłą herbatę i zjeść kiełbaski prosto z ogniska. Mamy nadzieje, że czeka nas jeszcze wiele tak wspaniałych wędrówek.

Owocowo-warzywny Pierwszy Dzień Wiosny!

Długo wyczekiwana wiosna w końcu pojawiła się w Przedszkolu ,,Kolorowy Świat” w Szczodrzykowie i zachęcała do zdrowego odżywiania się. 21 marca dzieci żegnały zimę, wysyłając  Marzannę do ciepłych krajów by tam się wygrzała i wróciła do nas w grudniu.  Zaś wesołą piosenką oraz ciekawymi hasłami przedszkolaki witały Panią Wiosnę. W naszym przedszkolu odbył się grupowy konkurs plastyczny pt. ,,Owocowo-warzywna Marzanna”, za który grupy przedszkolne otrzymały pamiątkowy dyplom i drobną niespodziankę. Z prac dzieci utworzoną wystawę, którą można było oglądać w przedszkolu. Każda grupa zrobiła sobie pamiątkowe zdjęcie z Panią Wiosną i otrzymała od niej wiosenne zadania do rozwiązania. Podczas kolorowego korowodu ulicami Szczodrzykowa dzieci wraz z Panią Wiosną budziły przyrodę. Przedszkolaki z pomocą wychowawców przygotowały zdrowy poczęstunek dla rodziców. Rodzice mogli skosztować wiosennych sałatek warzywnych, owocowych koktajli oraz koreczków. Najstarsza grupa ogłaszała przybycie wiosny również w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Szczodrzykowie, częstując dyrekcję, pracowników oraz uczniów warzywną przekąską.

Noc Sów

 W poniedziałek, 26 marca 2018r. już po raz drugi w naszym przedszkolu odbyła się Noc Sów – ogólnopolskie wydarzenie  edukacyjne, którego pomysłodawcą i koordynatorem jest Stowarzyszenie Ptaki Polskie.  Późnym popołudniem gościliśmy w przedszkolu ponad 30 uczestników (dzieci, rodziców i pracowników przedszkola), którzy dzięki ornitologowi – panu Michałowi Jankowskiemu – poznali ciekawostki z życia sów, a szczególnie ich budowę, zmysły, zwyczaje, gatunki występujące w Polsce oraz sposoby ich ochrony. Największą atrakcją  naszego spotkania były nocne nasłuchy w terenie. Zaopatrzeni w czołówki, latarki, lornetki,  odblaski i cenne wskazówki przewodnika, tuż po zachodzie słońca, wyruszyliśmy w teren w poszukiwaniu „ptaków nocy”.  Choć pogoda nam nie sprzyjała, po chwili nasłuchów, pojawiły się dwie uszatki. Dla wielu uczestników Nocy Sów było to niezapomniane przeżycie. Oprócz naszego przedszkola w wydarzeniu Noc Sów w całej Polsce brały jeszcze udział 252 instytucje. Cieszymy się, że aktywnie uczestniczyliśmy w jedynej takiej nocy w Polsce.

www.nocsow.pl

www.ptakipolskie.pl

 

 Magdalena Czapkiewicz

przewodnik Nocy Sów

 

teatrzyk pt. ” Pani Wiosna Radosna”

Dnia 20 marca w naszym przedszkolu odbył się teatrzyk pt.: ” Pani Wiosna Radosna”. Dzieci miały okazję dowiedzieć się jakie zmiany zachodzą w przyrodzie wiosną oraz ile prac trzeba wykonać, aby świat wyglądał piękniej. Zabawne dialogi między Panią Wiosną a Świstakiem, który właśnie obudził się z zimowego snu, wywołały niezwykle radosną atmosferę i mnóstwo uśmiechów na twarzach dzieci. W trakcie przedstawienia przedszkolaki  wraz z Panią Wiosną i Świstakiem śpiewały piosenki i uczyły się przygotowanej przez aktorów choreografii. Na koniec dzieci gromkimi brawami podziękowały aktorom za dostarczenie pozytywnych wrażeń.

koncert muzyczny pt. „Fenomenalny fortepian – spotkanie z Fryderykiem Chopinem”

15 marca w naszym przedszkolu odbył się koncert pt. „Fenomenalny fortepian – spotkanie z Fryderykiem Chopinem”. Tym razem muzyczna opowieść poświęcona została oczywiście naszemu rodakowi Fryderykowi Chopinowi. Dzieci miały okazję dowiedzieć się gdzie urodził się wybitny kompozytor, jak spędził dzieciństwo i jakie utwory komponował. Poznaliśmy także budowę fortepianu i wysłuchaliśmy wspaniałych utworów.

Teatrzyk „Zaczarowany koszyczek”

27 lutego do naszego przedszkola przyjechali aktorzy z teatru Gargulec, którzy przedstawili nam opowieść pt. „Zaczarowany koszyczek”.

Spektakl wprowadził wszystkie przedszkolaki w świat baśni, gdzie występują takie postacie jak: babcia, krasnoludek, kot, pies, zajączek i rozbójnik.

Dzieciom najbardziej podobał się przesympatyczny, wesoły krasnoludek, który wspaniale rozbawiał publiczność swoim śpiewem, tańcem i zabawą.

Na szczególną uwagę zasługuje również babcia Danuta, która znakomicie bawiła widownie swoimi kolorowymi włóczkami wełny.

Walentynki

Radośnie, przyjaźnie, serdecznia oraz…. czerwono było w naszym przedszkolu 08 lutego, kiedy to obchodziliśmy przedszkolne Walentynki. Kilka dni wcześniej ogłoszony został walentynkowy konkurs plastyczny, którego rostrzygnięcie odbędzie się po feriach oraz ruszyła walentynkowa poczta, w której zostawić można było kartki z wyrazami sympatii, np. dla ulunionego kolegi. Na uroczystości pojawiła się sympatyczna smoczyca Walentynka, która opowiedziała dzieciom kilka słów o święcie i o miłości. Były tańce przytulańce min. z ukochaną maskotką, zagadki i ciepłe uśmiechy, a na przedszkolnym korytarzu czekała na dzieci fotobudka ze śmiesznymi akcesoriami… Na koniec każda grupa otrzymała podarunek, a w nim kolejne niespodzianki, pozwalające dalej świętować we własnej sali.

Koncert muzyczny pt. ” Poznańskie pamiętniki, czyli czym Wieniawski, Paderewski i Nowowiejski zapisali się dla Poznania”

Dnia 8 lutego odbył się koncert muzyczny pt. „Poznańskie pamiętniki czyli czym Wieniawski, Paderewski i Nowowiejski zapisali się dla Poznania”. W tym dniu Pan Lupa zabrał dzieci w podróż do  przeszłości. Przedszkolaki dowiedziały się kim był   Henryk  Wieniawski,  Ignacy  Jan  Paderewski oraz Feliks Nowowiejski. Dzieci poznały instrumenty, którymi grali wybitni muzycy oraz dowiedzieli się dlaczego byli ważni dla  Poznania i dla naszego  całego kraju. Nasze przedszkolaki z zaciekawieniem słuchały historii wybitnych muzyków, chętnie brały udział w zabawach podczas koncertu.