Anita

Przedszkole żegnamy, wakacje witamy!

                21 czerwca w naszym przedszkolu odbyło się uroczyste zakończenie roku oraz pożegnanie starszaków. Dla wszystkich dzieci był to dzień rozpoczęcia wakacyjnych przygód.

W uroczystości zakończenia roku uczestniczyli też rodzice. Przedszkolaki z grupy Ślimaków i Jeżyków wesołą piosenką opowiedziały o swoich letnich, wakacyjnych planach. Natomiast dzieci z grupy Żabek, Pszczółek i Motyli słowami ,,Wakacji nastał czas, przedszkolaki żegnam was” pożegnały naszych absolwentów.

Dla najstarszych dzieci był to dzień szczególny, albowiem był to czas pożegnania z przedszkolem. Dla nich zakończył się pierwszy etap edukacji. Wkrótce będą uczniami szkoły podstawowej. Ale zanim opuścili przedszkolne mury po raz ostatni dostojnie prezentowały swoje umiejętności artystyczne, recytatorskie i taneczne. Dzieci za ciężką pracę zostały nagrodzone pamiątkowymi dyplomami i nagrodami. Po części artystycznej przyszedł czas na podziękowania dla rodziców, którzy byli zaangażowani w działania na rzecz placówki i udzielali się bezinteresownie.

Nadeszło upragnione lato a wraz z nim wakacje. Kolejni absolwenci naszego przedszkola opuszczają nas, by rozpocząć po wakacjach naukę w klasie pierwszej. Życzymy im wielu sukcesów i spełnienia marzeń, a wszystkim dzieciom bezpiecznych i radosnych wakacji.

 

koncert muzyczny pt. „Mistrzowie maluchom, czyli jak Lutosławski ożywił wiersze Tuwima”

21 czerwca w naszym przedszkolu odbył się koncert muzyczny pt.” Mistrzowie maluchom czyli jak Lutosławski ożywił wiersze Tuwima”. To był nasz ostatni koncert w tym roku szkolnym, ale jakże energiczny i pobudzający nasze emocje i wyobraźnie. Dowiedzieliśmy się, że wiersze J. Tuwim, które dobrze znamy można zaśpiewać do muzyki…..
Jakie zdziwienie nas ogarnęło, kiedy dowiedzieliśmy  się, że pewien kompozytor-Witold Lutosławski skomponował muzykę do wierszy: Lokomotywa, Kotek, Idzie Grześ, O panu Tralalińskim…
Piękna muzyka pozwoliła tym samym stworzyć piosenki dla nas, przedszkolaków, które zapadną nam długo w pamięci.

Dzień rodziny

Tegoroczne święto Mamy, Taty i Dzieci, wzorem lat ubiegłych,  odbyło się w formie pikniku. W sobotni poranek,  16 czerwca2018r. polana przed Wigwamem w Łęknie została odziana w barwne koce, na których odpoczywały rodziny przedszkolaków.

Świętowanie zaczęliśmy od występów dzieci, a potem atrakcja goniła atrakcję. Oprócz tradycyjnych upominków, chcieliśmy podarować Rodzicom coś niezwykłego – chcieliśmy dać im radość, uśmiech i niezapomniane wrażenia ze wspólnej zabawy.  Stąd nauczycielki wyczarowywały niesamowite zwierzątka z balonów oraz malowały twarze dzieci, wywołując uśmiech zarówno u młodszych jak i starszych, a animatorzy Art. Bonsai integrowali uczestników pikniku wykorzystując chustę animacyjną, gigantyczne bańki oraz wesołe zabawy. Była kawiarenka z domowymi wypiekami i aromatyczną kawą, kiełbaska z rusztu oraz błogie lenistwo na kocu.

Piękna pogoda, wyjątkowe miejsce i wspaniali ludzie sprawili, ze piknik przyniósł wiele radości i miłych wrażeń wszystkim uczestnikom. Dziękujemy rodzinom za aktywny udział w pikniku a pracownikom za zaangażowanie i sprawną obsługę.

teatrzyk pt.”Wybierz numer 112″

Dnia 7 czerwca w przedszkolu dzieci obejrzały przedstawienie pt.”Wybierz numer 112″ w wykonaniu aktorów Teatru „Gargulec”.  Spektakl pozwolił dzieciom zapamiętać  i  zrozumieć do czego służy numer 112. Na scenie pojawiły się postacie takie jak: strażak, policjant, lekarz, Pan Telefon oraz główna bohaterka – Ania. Teatrzyk obfitował w niespodziewane i zabawne wydarzenia, a powtarzający się refren piosenki pozwolił dzieciom na zapamiętanie numeru alarmowego.

XVII Gminne Warsztaty Dziecięcej Twórczości Plastycznej

26 maja 2018 r. odbyły się już po raz siedemnasty   Gminne Warsztaty Dziecięcej Twórczości Plastycznej. Uczestniczyło w nich 31 dzieci. Do udziału w imprezie zaproszono dzieci w wieku od 3 do 6 lat.  Temat tegorocznych warsztatów  brzmiał : „Pobawmy się kolorami białym i czerwonym”. Temat  nawiązywał do 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Do pracy twórczej w naszym pięknym ogrodzie zaprosiliśmy uzdolnione plastycznie dzieci w wieku przedszkolnym z gminy Kórnik oraz  zaprzyjaźnionych przedszkoli: Bajkowa Kraina z Tulec i Przedszkole nr 75 Przyjaciele Włóczykija z Poznania wraz z opiekunami. Dzieci z wielkim zaangażowaniem tworzyły prace.  Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki oraz dyplomy uczestnictwa. Wszystkie prace były bardzo ciekawe. Warsztaty miały na celu budowanie tożsamości i wspólnoty narodowej, zainteresowanie dzieci dziejami Polski i Polaków oraz przybliżenie, w atrakcyjnej i przystępnej formie, polskich symboli narodowych,  rozbudzenie twórczej aktywności dzieci, wrażliwości na sztukę oraz integrację z dziećmi z sąsiednich i zaprzyjaźnionych przedszkoli.

Koncert muzyczny pt. „Wybitni wiedeńczycy – Mozart kontra Bethoven”

24 maja w naszym przedszkolu odbył się koncert pt. „Wybitni wiedeńczycy – Mozart kontra Bethoven”. Tym razem w muzycznej opowieści mogliśmy  przenieść się do Wiednia, aby poznać Wolfganga Amadeusza Mozarta – cudowne dziecko i Ludwiga van Beethovena – głuchego geniusza.

 

Czyste powietrze wokół nas – przemarsz antynikotynowy

Nasze przedszkole przystąpiło do realizacji projektu edukacji antytytoniowej „Czyste powietrze wokół nas” organizowanym przez Państwową Stację Epidemiologiczno-Sanitarną.

Udział w projekcie brały cztery grupy przedszkolne w wieku 5-6 lat. Założeniem projektu było wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy, oraz wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy.

Formą realizacji programu był cykl zajęć dydaktycznych skierowany do dzieci, składający się z 5 zajęć dydaktycznych. Dzięki tym zajęciom dzieci zwiększyły wiedzę dotyczącą szkodliwości dymu, obserwowały podczas wycieczki źródła dymu, projektowały własny znaczek „Nie pal przy mnie”, który wręczały palącym członkom rodziny. Dzieci brały także udział w przemarszu po okolicy przedszkola z transparentami o haśle „Nie pal przy mnie, stokrotnie proszę”, podczas którego wkładały ulotki do skrzynek pocztowych oraz wręczały przechodniom. Miało to na celu uświadomienie mieszkańcom o szkodliwości dymu papierosowego, na który są narażone osoby postronne.

 

W poszukiwaniu zajączka – wycieczka do lasu

Tradycją naszego przedszkola stało się odwiedzanie lasu w różnych porach roku. Wraz z początkiem wiosny oraz zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy, wybraliśmy się całym przedszkolem do Nadleśnictwa w Zaniemyślu. Tym razem jednak nasza wyprawa miała specjalny cel. Oprócz poszukiwań pierwszych oznak wiosennych, postanowiliśmy poszukać  wielkanocnego zajączka. W towarzystwie pana leśniczego Zbigniewa Łyszczarza udaliśmy się na spacer do paśnika, do którego zanieśliśmy smaczne marchewki.  Po powrocie ze spaceru czekał  na nas  list. Jak się wszyscy domyślacie list był od zajączka. Na każdą z grup przedszkolnych czekało specjalne zadanie od naszego przyjaciela. Zajączek również obiecał, iż już niedługo odwiedzi nas w naszym przedszkolu. I słowa dotrzymał, gdyż każdy przedszkolak w środę, otrzymał upominek od naszego leśnego przyjaciela.

Podczas wycieczki mieliśmy okazję również odpocząć w dużym wigwamie, wypić ciepłą herbatę i zjeść kiełbaski prosto z ogniska. Mamy nadzieje, że czeka nas jeszcze wiele tak wspaniałych wędrówek.

Owocowo-warzywny Pierwszy Dzień Wiosny!

Długo wyczekiwana wiosna w końcu pojawiła się w Przedszkolu ,,Kolorowy Świat” w Szczodrzykowie i zachęcała do zdrowego odżywiania się. 21 marca dzieci żegnały zimę, wysyłając  Marzannę do ciepłych krajów by tam się wygrzała i wróciła do nas w grudniu.  Zaś wesołą piosenką oraz ciekawymi hasłami przedszkolaki witały Panią Wiosnę. W naszym przedszkolu odbył się grupowy konkurs plastyczny pt. ,,Owocowo-warzywna Marzanna”, za który grupy przedszkolne otrzymały pamiątkowy dyplom i drobną niespodziankę. Z prac dzieci utworzoną wystawę, którą można było oglądać w przedszkolu. Każda grupa zrobiła sobie pamiątkowe zdjęcie z Panią Wiosną i otrzymała od niej wiosenne zadania do rozwiązania. Podczas kolorowego korowodu ulicami Szczodrzykowa dzieci wraz z Panią Wiosną budziły przyrodę. Przedszkolaki z pomocą wychowawców przygotowały zdrowy poczęstunek dla rodziców. Rodzice mogli skosztować wiosennych sałatek warzywnych, owocowych koktajli oraz koreczków. Najstarsza grupa ogłaszała przybycie wiosny również w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Szczodrzykowie, częstując dyrekcję, pracowników oraz uczniów warzywną przekąską.

teatrzyk pt. ” Pani Wiosna Radosna”

Dnia 20 marca w naszym przedszkolu odbył się teatrzyk pt.: ” Pani Wiosna Radosna”. Dzieci miały okazję dowiedzieć się jakie zmiany zachodzą w przyrodzie wiosną oraz ile prac trzeba wykonać, aby świat wyglądał piękniej. Zabawne dialogi między Panią Wiosną a Świstakiem, który właśnie obudził się z zimowego snu, wywołały niezwykle radosną atmosferę i mnóstwo uśmiechów na twarzach dzieci. W trakcie przedstawienia przedszkolaki  wraz z Panią Wiosną i Świstakiem śpiewały piosenki i uczyły się przygotowanej przez aktorów choreografii. Na koniec dzieci gromkimi brawami podziękowały aktorom za dostarczenie pozytywnych wrażeń.