Anita

Czyste powietrze wokół nas – przemarsz antynikotynowy

Nasze przedszkole przystąpiło do realizacji projektu edukacji antytytoniowej „Czyste powietrze wokół nas” organizowanym przez Państwową Stację Epidemiologiczno-Sanitarną.

Udział w projekcie brały cztery grupy przedszkolne w wieku 5-6 lat. Założeniem projektu było wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy, oraz wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy.

Formą realizacji programu był cykl zajęć dydaktycznych skierowany do dzieci, składający się z 5 zajęć dydaktycznych. Dzięki tym zajęciom dzieci zwiększyły wiedzę dotyczącą szkodliwości dymu, obserwowały podczas wycieczki źródła dymu, projektowały własny znaczek „Nie pal przy mnie”, który wręczały palącym członkom rodziny. Dzieci brały także udział w przemarszu po okolicy przedszkola z transparentami o haśle „Nie pal przy mnie, stokrotnie proszę”, podczas którego wkładały ulotki do skrzynek pocztowych oraz wręczały przechodniom. Miało to na celu uświadomienie mieszkańcom o szkodliwości dymu papierosowego, na który są narażone osoby postronne.

 

W poszukiwaniu zajączka – wycieczka do lasu

Tradycją naszego przedszkola stało się odwiedzanie lasu w różnych porach roku. Wraz z początkiem wiosny oraz zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy, wybraliśmy się całym przedszkolem do Nadleśnictwa w Zaniemyślu. Tym razem jednak nasza wyprawa miała specjalny cel. Oprócz poszukiwań pierwszych oznak wiosennych, postanowiliśmy poszukać  wielkanocnego zajączka. W towarzystwie pana leśniczego Zbigniewa Łyszczarza udaliśmy się na spacer do paśnika, do którego zanieśliśmy smaczne marchewki.  Po powrocie ze spaceru czekał  na nas  list. Jak się wszyscy domyślacie list był od zajączka. Na każdą z grup przedszkolnych czekało specjalne zadanie od naszego przyjaciela. Zajączek również obiecał, iż już niedługo odwiedzi nas w naszym przedszkolu. I słowa dotrzymał, gdyż każdy przedszkolak w środę, otrzymał upominek od naszego leśnego przyjaciela.

Podczas wycieczki mieliśmy okazję również odpocząć w dużym wigwamie, wypić ciepłą herbatę i zjeść kiełbaski prosto z ogniska. Mamy nadzieje, że czeka nas jeszcze wiele tak wspaniałych wędrówek.

Owocowo-warzywny Pierwszy Dzień Wiosny!

Długo wyczekiwana wiosna w końcu pojawiła się w Przedszkolu ,,Kolorowy Świat” w Szczodrzykowie i zachęcała do zdrowego odżywiania się. 21 marca dzieci żegnały zimę, wysyłając  Marzannę do ciepłych krajów by tam się wygrzała i wróciła do nas w grudniu.  Zaś wesołą piosenką oraz ciekawymi hasłami przedszkolaki witały Panią Wiosnę. W naszym przedszkolu odbył się grupowy konkurs plastyczny pt. ,,Owocowo-warzywna Marzanna”, za który grupy przedszkolne otrzymały pamiątkowy dyplom i drobną niespodziankę. Z prac dzieci utworzoną wystawę, którą można było oglądać w przedszkolu. Każda grupa zrobiła sobie pamiątkowe zdjęcie z Panią Wiosną i otrzymała od niej wiosenne zadania do rozwiązania. Podczas kolorowego korowodu ulicami Szczodrzykowa dzieci wraz z Panią Wiosną budziły przyrodę. Przedszkolaki z pomocą wychowawców przygotowały zdrowy poczęstunek dla rodziców. Rodzice mogli skosztować wiosennych sałatek warzywnych, owocowych koktajli oraz koreczków. Najstarsza grupa ogłaszała przybycie wiosny również w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Szczodrzykowie, częstując dyrekcję, pracowników oraz uczniów warzywną przekąską.

teatrzyk pt. ” Pani Wiosna Radosna”

Dnia 20 marca w naszym przedszkolu odbył się teatrzyk pt.: ” Pani Wiosna Radosna”. Dzieci miały okazję dowiedzieć się jakie zmiany zachodzą w przyrodzie wiosną oraz ile prac trzeba wykonać, aby świat wyglądał piękniej. Zabawne dialogi między Panią Wiosną a Świstakiem, który właśnie obudził się z zimowego snu, wywołały niezwykle radosną atmosferę i mnóstwo uśmiechów na twarzach dzieci. W trakcie przedstawienia przedszkolaki  wraz z Panią Wiosną i Świstakiem śpiewały piosenki i uczyły się przygotowanej przez aktorów choreografii. Na koniec dzieci gromkimi brawami podziękowały aktorom za dostarczenie pozytywnych wrażeń.

koncert muzyczny pt. „Fenomenalny fortepian – spotkanie z Fryderykiem Chopinem”

15 marca w naszym przedszkolu odbył się koncert pt. „Fenomenalny fortepian – spotkanie z Fryderykiem Chopinem”. Tym razem muzyczna opowieść poświęcona została oczywiście naszemu rodakowi Fryderykowi Chopinowi. Dzieci miały okazję dowiedzieć się gdzie urodził się wybitny kompozytor, jak spędził dzieciństwo i jakie utwory komponował. Poznaliśmy także budowę fortepianu i wysłuchaliśmy wspaniałych utworów.

Teatrzyk „Zaczarowany koszyczek”

27 lutego do naszego przedszkola przyjechali aktorzy z teatru Gargulec, którzy przedstawili nam opowieść pt. „Zaczarowany koszyczek”.

Spektakl wprowadził wszystkie przedszkolaki w świat baśni, gdzie występują takie postacie jak: babcia, krasnoludek, kot, pies, zajączek i rozbójnik.

Dzieciom najbardziej podobał się przesympatyczny, wesoły krasnoludek, który wspaniale rozbawiał publiczność swoim śpiewem, tańcem i zabawą.

Na szczególną uwagę zasługuje również babcia Danuta, która znakomicie bawiła widownie swoimi kolorowymi włóczkami wełny.

Koncert muzyczny pt. ” Poznańskie pamiętniki, czyli czym Wieniawski, Paderewski i Nowowiejski zapisali się dla Poznania”

Dnia 8 lutego odbył się koncert muzyczny pt. „Poznańskie pamiętniki czyli czym Wieniawski, Paderewski i Nowowiejski zapisali się dla Poznania”. W tym dniu Pan Lupa zabrał dzieci w podróż do  przeszłości. Przedszkolaki dowiedziały się kim był   Henryk  Wieniawski,  Ignacy  Jan  Paderewski oraz Feliks Nowowiejski. Dzieci poznały instrumenty, którymi grali wybitni muzycy oraz dowiedzieli się dlaczego byli ważni dla  Poznania i dla naszego  całego kraju. Nasze przedszkolaki z zaciekawieniem słuchały historii wybitnych muzyków, chętnie brały udział w zabawach podczas koncertu.

koncert muzyczny pt. ,,Operowe opowieści wg Stanisława Moniuszki

18 stycznia dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły w muzyczno-słownym spotkaniu pt. ,,Operowe opowieści wg Stanisława Moniuszki. Artyści z Art Bonsai przedstawili polskie opery i pieśni Moniuszki do wierszy polskich poetów z epoki romantyzmu. Przenieśliśmy się w  świat dam dworu i kawalerów zalotników, w którym nie zabrakło polskich tańców narodowych takich jak mazur i polonez.

Zimowy bal z babcią i dziadkiem

24 stycznia Nasze Przedszkole

miało aż dwa bale karnawałowe.

Bal Pani Zimy z babcią i dziadkiem

odbył się u nas, nie przypadkiem!

Były tańce, wygłupy, skoki i pląsy,

aż dziadkom naszym ruszały się wąsy!

Było ciasto, kawa, herbata i woda,

Każda babcia już wie, ze ruch zdrowia jej doda.

Przyjemny to był nasz zimowy bal,

a po nim do domu iść było żal…

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Jak co roku w Przedszkolu KOLOROWY ŚWIAT w Szczodrzykowie „zagrała” Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W wielkim finale uczestniczyły wszystkie dzieci. Były tańce, pląsy i konkursy. Biletem wstępu było „serduszko” WOŚP. Dzieci i rodzice, znając dobrze cel, jaki przyświeca tegorocznym dobroczynnym zbiórkom organizowanym przez WOŚP, chętnie dzielili się swoimi oszczędnościami z potrzebującymi noworodkami. Na zakończenie, po wesołych pląsach i wspólnej zabawie, uczestnicy zakończyli spotkanie, wspólnym zdjęciem i pozdrowieniem – „SIEMA” .